Użytkowanie pieca kaflowego
Przed przystąpieniem do przepalania należy wykonać następujące czynności:
- oczyścić ruszt z żużla i popiołu oraz usunąć popiół z paleniska;
- na ruszcie należy rozpalać drzazgi lub inną podpałkę, a na podpałce 2 – 3 kg węgla, czekając na wytworzenie się żaru (kolorowe gazety mają zbyt dużo różnego rodzaju barwników chemicznych). Podczas rozpalania drzwiczki popielnikowe powinny być otwarte, a drzwiczki paleniskowe domknięte. Zabrania się w czasie przepalania zamykać drzwiczek paleniskowych na zaczep i dociskać śrubą dociskową.
- na powstały żar, dołożyć drewno lub węgiel również czekając na jego przepalenie. Podczas rozpalania węgla nie wolno zakręcać drzwiczek, ponieważ grozi to rozsadzeniem pieca przez zapłon zgromadzonych w nim gazów palnych. Największe zagrożenie wybuchem zachodzi po wrzuceniu lub dołożeniu węgla, ze względu na możliwość unoszenia się pyłu węglowego w kanale kominowym pieca;
- po rozpaleniu się wsadu można zamknąć i zakręcić drzwiczki. W tym momencie zaczyna się właściwe grzanie pieca. Ciepło z żaru zaczyna wypełniać kanały dymne i ogrzewać wkład szamotowy.
- w przypadku bardzo dużego ciągu pieca drzwiczki popielnikowe należy przymknąć, pozostawiając szparę 1-2 cm.
- po wypaleniu węgla – zabrania się zakręcać drzwiczek za pomocą śrub dociskowych, a popielnikowe powinny zostać uchylone.
Gdy się dalej nie pali
- Otwórz okno – brak powietrza, sprawnej wentylacji, różnica ciśnień sprawia, że w kominie nie ma tzw. cugu.
- Zimny komin – to różnica temperatur w przewodzie kominowym. Rozpal większą ilość rozpałki z materiałów łatwopalnych (najlepiej samą gazetę), by komin się rozgrzał.
- Zgłoś do Administracji Zasobów Komunalnych (a AZK, do kominiarza) – być może masz zatkany komin. Zbyt duża ilość sadzy sprawia, że otwór w kominie się zwęża i zanika cug.
W przypadku zatkanego łącznika pieca z kominem oraz samego pieca – czyszczenie należy do obowiązków lokatora.
Pożar w kominie
Jeżeli komin jest mocno zabrudzony od gorących spalin, może się zapalić sadza w kominie, wytwarzając temperaturę ponad 1000 st. C (przeciętnie temperatura w kominie nie przekracza 250 – 300 st. C). Komin wtedy łatwiej pęka i może dojść do pożaru w mieszkaniu. Sadza w kominie może również zapalić się gdy nie ma w piecu ognia, ale jest dużo popiołu. Przy wietrznej pogodzie (zwiększony ciąg kominowy) może rozpalić nie do końca wypalone resztki opału, które trafiając do przewodu kominowego mogą zapalić nagromadzoną w nim sadzę.
Czym nie wolno palić
- Drewno iglaste – posiada dużo żywic, które podczas spalania zanieczyszczają komin i piec.
- Mokre drewno – spalane w piecu odparowuje wilgoć przez co brudzi komin oraz daje nawet dwukrotnie mniej ciepła. Prawidłowe drewno jest sezonowane minimum 1 rok i posiada wilgotność od 12% do 20% wody.
- Materiały łatwo palne takie jak: benzyna, denaturat, guma, plastik itp..
- Śmieci, materiały drewnopochodne itp. – brudzą komin oraz trują środowisko. Tych materiałów nie wolno palić dlatego, gdyż zabrania tego prawo. Zgodnie z art. 171 ustawy o odpadach, nieprzestrzeganie prawa w przypadku termicznego przekształcania odpadów podlega karze aresztu lub grzywny (w kwocie od 20 zł do 5000 zł). Wydzielające się związki z palenia takich rzeczy, jak wyżej powodują szybkie nagromadzenie się substancji smolistych w kominie, co powoduje szybsze zużycie komina, a nawet przedwczesne zniszczenie.
Uczymy się na błędach innych…
- Nie zostawiaj uchylonych drzwiczek z paleniska – żarzący się wsad może sturlać się z pieca na podłogę i wywołać pożar.
- Jeśli usuwałeś popiół upewnij się czy przypadkiem ciepłego popiołu nie wrzuciłeś do łatwopalnego pojemnika, zanim wyrzucisz ciepły popiół do kontenera na śmieci poczekaj aż popiół wystygnie.
- Zawsze koło paleniska na podłodze trzymaj materiał trudno zapalny (najlepiej blachę), zabezpieczysz w ten sposób podłogę przed przypadkowym podpaleniem oraz ułatwisz utrzymanie czystości.
- Unikaj tzw. buzowania – następuje wtedy niebezpieczeństwo powstania zbyt wysokiej temperatury w palenisku jak i w przewodzie kominowym, co może spowodować zapalenie się sadzy i pożar.
Pamiętaj!!!
Nawet jeśli o paleniu w piecu wiesz wszystko, przy zmęczeniu lub pośpiechu, łatwiej popełniamy błędy i doprowadzamy do nieszczęścia lub tragedii.